Irány a Mars!
Az ifjú nemzedék még megélheti a Marsra szállás pillanatát. Az amerikai elnök új politikai irányelvet írt alá, miszerint a Holdról indítanak majd Mars-expedíciókat. A vörös bolygóra eddig csak űrszondák jutottak el. Jelenleg két leszállóegység működik a felszínén.
Az Amerikai Egyesült Államok embert küldene a Holdra, az égitestet pedig jövőbeli Mars-küldetések kiindulópontjául használná fel. Az utolsó Hold-misszió 45. évfordulója alkalmából írta alá Donald Trump a megállapodást, amelynek értelmében a NASA újra az emberes űrküldetésekre koncentrál. Az amerikai elnök által aláírt dokumentum nem említ időkeretet a tervek megvalósítására, és a költségekről is hallgat.
Az Egyesült Államok a Hold körüli pályán keringő űrállomást tervez, illetve a Holdfelszínen is kialakítanának egy állomást. Ez a terv felkeltette Japán érdeklődését. A szigetország kijelentette, hogy készek aktívan részt venni az amerikai űrkutatási tervek megvalósításában. Továbbá azt is fontolgatják, hogy japán asztronautát küldjenek a Holdra. A tokiói vezetőség technológiai eszközökkel, távirányítású teherűrhajókkal és a kozmikus sugárzás ellen védő berendezésekkel is hozzájárulna a projekthez.
Jelenleg az űrben keringő és leszálló egységek vizsgálják a vasoxidban gazdag, homok és por takaróval borított vörös bolygót. Idén nyolc ilyen működik, közülők kettő a Mars felszínén.
![]() |
A Mars Forrás: futurism.com |
Az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal, tehát a NASA Viking-programja keretében végeztek először méréseket a Mars felszínén. A Viking, majd a Phoenix űrszondák nem voltak kellő érzékenységű műszerekkel felszerelve, ezért méréseik csak fenntartásokkal fogadhatók el. 2012 óta szintén az amerikai gyártmányú Curiosity keresi a szerves életet a vörös bolygón. A marsjáró az elődeihez képest nagyobb méretű és radioizotópos termoelektromos generátorral üzemel, tehát a radioaktív izotópok természetes bomlásából származó hőt hasznosítja. Az űrszonda 2011. november 26-án indult el. Utazása nyolc és fél hónapig tartott sikeres leszállását pedig hét perc alatt automatikusan oldotta meg. Az űrszonda kémiai és biológiai vizsgálatokat végez, feladata a marsi élet keresése, a bolygó légkörének és geológiájának tanulmányozása, valamint az emberes Mars-repülések előkészítése. Az egység Rover terepjárója fúr, talajmintát vesz, helyben elemez, színes panoráma felvételeket készít, folytatja felfedező körútját a számára meghatározott akadályoktól nem mentes pályán, és még szelfizni is tud. Az okos Rover eddig húsz kilométert gurult a nehéz terepen, így küldetése felénél tart.
![]() |
A Curiosity futóműve tesztelés alatt Forrás: wikipedia.hu |
A Mars iránti érdeklődés nem ma kezdődött. A vörös bolygó első megfigyelői az egyiptomiak voltak, de a görögök is élen jártak a vizsgálódásban. I.e. 300 körül Arisztotelész megállapította, hogy a Mars távolabb van a Földtől, mint a Hold. A 16. század végén Tycho Brahe dán csillagász volt az, aki a legpontosabban számította ki a bolygó helyzetét a többi csillaghoz képest. Johannes Kepler, aki Brahe asszisztense volt, javarészt a Mars megfigyeléseire alapozva állapította meg a bolygók mozgásának első két törvényét. A 19. században az olasz nyelvből tévesen átvett angol fordítás miatt az a tévhit terjedt el, hogy a Marson „civilizációs csatornák” láthatók, amelyek értelmes lények művei. Ekkor terjedt el a marslakók fogalma.
![]() |
Egy elképzelt marslakó Forrás: filmtrailer.hu |
![]() |
Bolygók a Naprendszerben Forrás: euvonal.hu |
A Mars felszíne igen változatos, mivel kráterek, síkságok, vulkánok, és szurdokok is szegélyezik. Északi pólusa mélyföld, a déli pedig felföld, ami a több becsapódott kráternyom miatt idősebbnek, több mint négy milliárd évesnek ismert. Legnagyobb, már kialudt vulkánja az Olympus, amely 27 km-es magasságával emelkedik felfelé, míg az átmérője az alapjánál mintegy 600 km-es területet ölel fel. Ez a legnagyobb ismert hegy a Naprendszerben. Az árokrendszerek, völgyhálózatok, a pólusok jeges burkai arra engednek következtetni, hogy a múltban több víz volt a bolygón. Néhány évenként globális homokviharok tombolnak, mert nincs elegendő csapadék ahhoz, hogy lemossa a törmeléket. Ilyen körülmények között nehéz az élettel való találkozásban hinni.
![]() |
A Mars felszíne Forrás: kepguru.hu |
A legtöbb bizonyíték azt sugallja, hogy a Mars felszínén lévő víz túl sós és savas ahhoz, hogy élet alakuljon ki benne. A mágneses tér hiánya és a rendkívül vékony atmoszféra nagy kihívás az élettel szemben. A Mars geológiailag szinte halott. A vulkanikus tevékenység vége látszólag megállította a vegyi és ásványi anyagok újrahasznosítását a bolygó felszíne és belső területe között. A Marsról származó meteoritban a kutatók primitív egysejtűek nyomait fedezték fel. Azonban ezeknek a feltételezhető baktérium-maradványoknak jóval kisebb a mérete, mint az elvárt, ezért nanobaktériumnak titulálták őket, amiket a jelenlegi mikrobiológia nem tekint élőlényeknek. Sok vizsgálat mutatja azt, hogy a bolygó régebben élhetőbb volt, mint ma.
Hú, ez aztán a szuper téma! Az eddigi kedvencem is meg nem is. Imádom a bolygókat, a Földet nem mindig, mert meg vagyok győződve, hogy nem erre a bolygóra kellett volna születnem. Amit nem tartok helyénvalónak az az, hogy egy világot döntöttél össze bennem. Kétlem, hogy -54 °C-ban túlélném, :/ de jó, hogy +2-n forr a víz. A forrásideje ugyanannyi? Mert, ha kevesebb mint itt, akkor csak megérné odamenni toját főzni. :D
VálaszTörlésImola
Ez igen! Izgalmas, ígéretes téma. Fontos és hasznos tudni ezekről a bár távolban, mégis körülöttünk zajló dolgokról. A bolygokról mindig jó olvasni, és az, hogy te ennyire sokrétűen vezettél be a Mars egyes relytélyeibe/tényeibe az különösen olvasmányossá és olvasni akarom továbbossá tette a bejegyzésed. Szerettem minden betűjét.
A sorköztávolság méretkülönbségei picurit zavarták a szemem. :D
Kleió
Szerintem az emberiség soha nem fog eljutni oda, hogy a Marson lakjon, bármennyire is "kedvezőek" a "körülmények", de ez az én személyes kis véleményem. :D Egyetértek társammal, rettentően olvasmányos és sokrétű volt a szöveged, érdekes tényeket írtál le. Nekem a szöveg maga kissé száraz volt, de ez talán annak köszönhető, hogy ritkábban olvasok tudományos jellegű szövegeket.
VálaszTörlésÉn még arra is kíváncsi lettem volna, hogy te hogyan vélekedsz erről az egész dologról egy bekezdésben. :)
Hiszti Kriszti